במאמר זה אתה יכול ללמוד:

  • מה הם Scenes ומתי כדאי להשתמש בהם?
  • מה הם ההבדלים בין Scenes ו Associations (קישורים)?

תיאור – מה הם scenes ומתי להשתמש בהם?

Scenes מאפשרים למשתמש ליצור תרחישים רבי עוצמה ההופכים את האוטומציה הביתית לחכמה יותר. הם יכולים לשלב מספר אביזרים הכלולים במערכת שלך הניתנים להפעלה בהתאם לתנאי מזג האוויר, סדרה של תזמונים/טיימרים שונים, בהתאם למצבו של אביזר או בהתאם למידע הנקלט מחיישן ספציפי.

באמצעות ממשק Home Center, ניתן ליצור שלושה סוגי Scenes:

  • Magic Scenes מבוססים על טריגר אחד, ופעולה אחת (אם מתקיים התנאי, אז מתרחשת הפעולה) תרחישם מסוג זה הינם אינטואיטיביים ביותר וקלים מאוד לבניה מהירה. סוג זה של Scenes מתאים רק עבור תרחישים בסיסיים.
  •  Block Scenes עוצמתיים הרבה יותר מMagic Scenes ועדיין קלים לבניה. באמצעות מספר בלוקים הניתנים להתאמה אישית ניתן ליצור תרחישים מורכבים באופן חזותי. לא ניתן ליישם את כל היכולות של מערכת FIBARO באמצעות Block Scenes, אבל זו הדרך הטובה ביותר עבור המשתמש הבסיסי ליצור אוטומציה ביתית מתקדמת.
  •  Lua Scenes היא הדרך המתקדמת ביותר, ומאפשרת למשתמש לנצל באופן מלא את כל יכולות מערכת FIBARO. תרחישים כאלה מבוססים על שפת התכנות Lua ודורשות מיומנויות תכנות בסיסיות (זמינות באופן בלעדי ב- Home Center 2).

מה הם ההבדלים בין Scenes ו Associations?

שליטה בהתקני רשת ה- Z-Wave שלך באמצעות Scenes ו Associations יכולה להיראות דומה מאוד. אבל אלו הן שתי דרכים שונות לשימוש באביזרי האוטומציה הביתית שלך. למרות ש Scenes ו Associations מקשרים התקני Z-Wave ומפעילים אותם יחד, הם עושים זאת בצורה שונה לחלוטין.

Scenes מחייב את כל האביזרים לתקשר עם הבקר הראשי (Home Center Lite או Home Center 2). הבקר הראשי שולח הודעה למכשירים (המעורבים בתרחיש) על פעולות שהם צריכים לבצע. Scenes יכול לשלוט גם בפעולות מתקדמות יותר Associations ששולחות רק שני סוגי מידע לאביזרים מקושרים (הפעלה / כיבוי, קביעת הרמת של התקני Slave עבדים או מסגרת אזעקה). עם Scenes אתה יכול להגדיר לאירועים לקרות בזמן מדויק, ועם Associations האירועים מתרחשים בזמן אמת.

כאשר מדובר בAssociations-, הבקר הראשי משמש רק להגדרה ראשונית שלהם. לאחר ההתקנה אין להתקנים צורך להיות בטווח הקליטה של הבקר מכיוון שההתקנים מתקשרים ישירות האחד עם השני. ניתן אפילו למקם את ההתקנים מחוץ לאזור הקליטה של הבקר הראשי.

זכור: Associations יכולים לשלוט רק בהתקני Z-Wave וניתנים להפעלה רק על ידי מצב פיזי של התקן (לחיצה על לחצן, זיהי הצפה וכו'), ולא דרך הפעלה באמצעות ממשק המשתמש.
באמצעות FIBARO הגדרת Associations במערכת הביתית הינה קלה כמו יצירת Scenes חדשים. זה תלוי בך באיזו דרך תבחר להפעיל את המערכת.